سبد خرید 0

رژیم غذایی بانوان بدنساز!

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | یکشنبه 15 مهر 1397 در ساعت 10 : 14 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

این روزها بانوان گام به گام در کنار آقایان در زمینه های ورزشی و بدنسازی قدم بر می دارند و این موضوع باعث خوشحالی است که زنان در عرصه ورزشی می توانند پیشرفت های چشمگیری داشته باشند. بدنسازی از آن دست ورزش هایی است که به خوبی جای خود را بین بانوان باز کرده است و می توان گفت اگر در روشی صحیح قدم برداشت، بی شک موجب تناسب اندام و سلامتی خواهد شد.

رژیم غذایی بانوان بدنساز!

یکی از مسائل مهم و بحث برانگیزی که این روزها در کنار تمرین بدنسازی بانوان باید به آن دقت شود، رژیم غذایی مناسب طی بدنسازی است که موجب می شود ورزشکار سریعتر به اهداف خود در جهت تناسب اندام دست یابد. همانقدر که چگونگی اجرای تمرینات بدنسازی مهم است به همان میزان نیز تغذیه و رژیم غذایی ورزشکار طی تمرینات مهم است زیرا داشتن رژیم غذایی مناسب موجب عضله سازی یا کاهش وزن خواهد شد.

با این حال باید به این نکته اشاره شود که رژیم غذایی بانوان بدنساز با آقایان متفاوت نبوده و باید متشکل از پروتئین ها، کربوهیدرات ها و سایر مواد مغذی طبیعی باشد. همچنین بانوان باید از مصرف مواد افزودنی و فست فودها خودداری کرده و جهت ترمیم و ساخت توده های عضلانی، پروتئین ها و کربوهیدرات ها را جایگزین این سری مواد غذایی نمایند.

در هر صورت جلوگیری از تجمع چربی بیش از حد بدن و سوزاندن کالری به اندازه کافی برای حفظ توده های عضلانی مناسب با رژیم بدنسازی، دست به دست یکدیگر می دهند تا ورزشکار به تناسب اندام دست یابد. در این مقاله شما را با اصلی ترین مواردی که باید در رژیم غذایی یک بانوی بدنساز گنجانده شود، آشنا خواهیم کرد تا بتوانید زودتر به تناسب اندام مورد نظرتان دست یابید.

پروتئین ها چه تاثیری در رژیم غذایی دارند: یکی از اصلی ترین ماده های غذایی در جهت رشد عضلات و نیز ترمیم آن ها که از گذشته تا به امروز برای بدنسازان توصیه می شود، پروتئین است. رژیم غذایی پروتئینی، مناسب برای افرادی است که تصمیم به ساخت عضله و ماهیچه ها دارند که از انباشته شدن چربی های اضافه غذا در بدن جلوگیری کرده و نیز نیروی مورد نیاز بدنساز برای اجرای تمرین را به خوبی تامین می کند.

بنابراین توصیه می شود اگر قصد دارید بدنی عضلانی و با قدرت بسازید، مصرف مواد غذایی مانند: گوشت بدون چربی، ماهی، مرغ و سویا را فراموش نکنید. علاوه بر این مصرف سبزیجات، میوه های تازه و آجیل ها نیز باید در رژیم غذایی رعایت شود، زیرا این ها ضروری ترین مواد مغذی به شمار می آیند. مصرف پروتئین‌ها به‌ عنوان یکی از مواد مغذی ضروری، به بدن در انجام عملکردهای مهم از جمله ساخت و ترمیم ماهیچه‌ها، استخوان‌ها و اندام‌ها، تنظیم هورمون‌ها و حفظ عملکردهای دستگاه ایمنی کمک شایانی می نماید.

کربوهیدرات ها و تاثیر آن در رژیم غذایی: کربوهیدرات ها به دو دسته ساده و مرکب تقسیم می شوند؛ کربوهیدرات های ساده مانند: نان سفید، چیپس، کلوچه و از این دست هستند که سیری کاذب داشته و بعد گذشت مدتی از مصرف آن ها فرد مجددا احساس گرسنگی می کند. کربوهیدرات های مرکب که از جمله آن می توان به میوه ها و سبزیجات، نان جو و حبوبات اشاره کرد که هضم آن ها به کندی بوده و فرد مدت زمان بیشتری احساس سیری می کند و درصد سوخت آن ها پایین است، اشاره نمود.

بر همین اصل کربوهیدرات ها به دو دسته مفید و مضر تقسیم خواهند شد. بنابراین می توان گفت رژیم غذایی مناسب برای بدنسازان رژیمی است که ترکیبی از مصرف پروتئین ها و کربوهیدرات های مفید به اندازه مناسب باشد، در اصل کربوهیدرات های مفید، مکمل پروتئین ها در رژیم غذایی به شمار می آیند. به یاد داشته باشید که رمز موفقیت در تعادل است پس سعی کنید در رژیم غذایی تان تعادل را به خوبی حفظ کنید.

ویتامین ها و مواد معدنی ضروری در رژیم غذایی: بانوانی که به بدنسازی مشغول هستند باید به طور جدی تمامی نیازهای ضروری بدن را برطرف سازند. جدا از این نکته که بانوان با گذشتن از سنی خاص باید برای سلامتی شان در کنار مصرف مواد غذایی طبیعی و مفید، ویتامین ها و مواد معدنی مصرف نمایند، بانوان بدنساز نیز باید در رژیم غذایی خود، مصرف ویتامین های ضروری را در کنار وعده های غذایی فراموش نکنند.

برای مثال: مصرف ویتامین B2 موجب شکسته شدن کربوهیدرات ها و چربی ها برای تولید انرژی مورد نیاز بدن در جهت ساخت و تقویت عضلات خواهد شد. همچنین یکی از اصلی ترین ویتامین ها که کمبود آن مانع بزرگی در تمرینات بدنسازی به شمار می آید آهن است، زیرا کمبود هموگلوبین موجب خستگی زودرس در تمرینات خواهد شد.

زمان بندی و مصرف صحیح وعده های غذایی را فراموش نکنید: جدا از اینکه با چه هدفی (چربی سوزی یا عضله سازی) به باشگاه می روید، زمان بندی صحیح وعده های غذایی، درست به اندازه آن چه می خورید اهمیت دارد و یک اشتباه کوچک در این قضیه ممکن است شما را از نتیجه گیری مناسب نا امید کند.

بنابراین باید نسبت به زمانی که به باشگاه می روید، حالا چه صبح باشد، عصر یا شب، بهتر است وعده های غذایی تان را به خوبی میل کرده و با توجه به ریتم بدنی تان و نیز با توجه به اینکه هدف تان از تمرین، چربی سوزی است یا عضله سازی، به مصرف پروتئین ها و کربوهیدرات های مورد نیاز بدن برای داشتن انرژی لازم بپردازید تا بتوانید به خوبی تمرینات را اجرا نمایید.

در کل توصیه ما به شما این است که در پیروی از رژیم غذایی تان ثابت قدم باشید، هرگز فکر نکنید که با یک رژیم غذایی در مدت کوتاه می توانید نتیجه بگیرید، اگر به مربی خود اعتقاد دارید رژیم او را دنبال کنید و به یاد داشته باشید، بزرگترین اشتباه آن است که در مقاطع زمانی کوتاه رژیم غذایی را تغییر دهید.

علاوه بر این شما باید بتوانید در هر جا و مکانی که هستید به مواد غذایی مورد نظر خود دسترسی داشته باشید. لذا آوردن موادی که در مکان های خاص یافت می شود در فهرست غذایی از اشتباهات بزرگ برخی رژیم های غذایی به شمار می آید. هرگز فراموش نکنید بهترین رژیم غذایی، استفاده از مواد طبیعی است که شما می توانید از هر مغازه میوه فروشی، بقالی، خواربار فروشی و ... آنها را به آسانی تهیه نمایید.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()