سبد خرید 0

نوشیدنی های انرژی زا و تاثیرات آن را بشناسید!

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | یکشنبه 26 آذر 1396 در ساعت 11 : 0 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

با پیشرفت بدنسازی و همه گیر شدن آن در جوانان، پا به پای این ورزش نیز انواع نوشیدنی های انرژی زا هم فراگیر شد. اغلب جوانانی که باشگاه می روند و بدنسازی می کنند با نوشیدنی های انرژی زا به خوبی آشنا هستند. این نوشابه های انرژی زا همانطور که از نامشان پیداست باعث افزایش سطح انرژی می شوند.

حال به دلیل فراگیر شدن این نوشیدنی ها در حین ورزش، امروز می خواهیم بدانیم که در روند تولید این نوشابه ها از چه ترکیباتی استفاده می شود. طبق گفته یکی از سازندگان این نوشابه های انرژی زا، مصرف بیش از 5 عدد از این نوشیدنی ها در روز مضر خواهد بود. با ما همراه باشید تا شما را با ترکیبات این نوشیدنی ها آشنا کنیم.

نوشیدنی های انرژی زا و تاثیرات آن را بشناسید!

کافئین: همانطور که می دانید کافئین به دلایل افزایش متابولیسم بدن، تحرک سیستم اعصاب مرکزی و افزایش میزان هوشیاری و آگاهی در افراد یکی از پر مصرف ترین ماده ها به شمار می رود، علاوه بر این ها کافئین یک چربی سوز قوی است. این ماده یک محرک سیستم اعصاب مرکزی است که با مصرف آن سطح هوشیاری در فرد بالا می رود و خواب آلودگی را نیز از بین می برد.

میزان کافئین در یک فنجان قهوه 60 تا 90 میلی گرم است. حال در ترکیب نوشابه های انرژی زا به میزان 60 تا 80 میلی گرم کافئین وجود دارد که خستگی را رفع کرده باعث افزایش تمرکز در فرد مصرف کننده می شود. به دلیل متابولیک بودن این ماده همچنین ظرفیت عملکرد جسمی، ذهنی و افزایش استقامت بالا می رود. یکی از خوبی های کافئین این است که تاثیر داروهای مسکن را تا 40 درصد افزایش می دهد.

باید در این مطلب ذکر کرد که مصرف بیش از حد کافئین علاوه بر وابستگی باعث بروز علائمی مانند: انقباض عضلانی، اضطراب، عصبی شدن، بی خوابی، لرزش، تپش قلب، زخم یا ریفلاکس معده و غیره را به دنبال خواهد داشت.

تائورین: یکی دیگر از موادی که در ترکیب نوشابه های انرژی زا استفاده می شود، تائورین است. این ماده باعث افزایش هوشیاری در فعالیت های مغزی می شود که می تواند سطح آب بدن را در سلول افزایش دهد و به همین دلیل سلول ها تقویت شده و بهتر می توانند مواد مغذی را به مغز هدایت نمایند.

تائورین عملکرد مغز و ارگانیسم بدن را تحریک می کند. یکی از دلایلی که نیاز بدن به این ماده را افزایش می دهد استرس، وجود بیماری های جسمی و آسیب است که وقتی بدن در این شرایط قرار بگیرد نمی تواند تائورین مورد نیاز را بسازد. برای مثال به بیماران نارسایی قلب توصیه می شود که جهت بهبود ظرفیت ورزشی از این ماده استفاده نمایند.

تائورین یک آنتی اکسیدان بوده که خاصیت سم زدایی از بدن را دارد و باعث کاهش فشار خون می شود. از فواید آن می توان به درمان اضطراب، درمان پیش فعالی، فعالیت ضعیف مغز، درمان صرع و آبرسانی به مغز اشاره نمود. حال وقتی این ماده در ترکیبات نوشیدنی های انرژی زا قرار بگیرد باعث رفع خستگی، افزایش انرژی، نشاط آور، تحریک سیستم عصبی و استقامت و رفع استرس خواهد شد.

عصاره جینسینگ: مطمئنا این نام به گوش شما نیز خورده است. جینسینگ گیاهی است که قرن ها به منظور بهبود عملکرد حافظه، درمان ناتوانی، کاهش استرس، سستی و سایر علائم ناشی از کهولت سن و فرسودگی استفاده می شود. این گیاه معروف، نیرو بخش بوده و در حفظ سلامتی و هماهنگی فعالیت های اساسی بدن نقش به سزایی دارد.

علاوه بر موارد گفته شده، جینسینگ آنتی اکسیدان و ضد سرطان است. درست است که فواید این گیاه بی شمار میباشد اما مصرف بیش از حد آن باعث بروز علائمی مانند اسهال، سردرد، افزایش یا کاهش فشار خون و غیره خواهد شد. با ترکیب عصاره این گیاه به نوشابه های انرژی زا، افزایش استقامت بدن بالا رفته و موجب نیروی مضاعف در فرد نیز می شود.

عصاره جینگوبیلوبا: این گیاه بومی چینی باعث تقویت حافظه، بهبود گردش خون، بهبود تمرکز، ضد افسردگی و خاصیت آنتی اکسیدانی دارد. این گیاه علاوه بر تقویت حافظه کوتاه مدت در افراد موجب خون رسانی به مغز شده که مواد قندی بیشتری را وارد سلول های مغزی می کند و انتقال پیام های عصبی را بهبود می بخشد.

ال- کارنتین: این آمینواسید که بوسیله کبد تولید می شود در متابولیسم بدن تاثیر گذار است. ال- کارنتین چربی سوزی را افزایش داده و باعث رفع خستگی می شود. این آمینواسید استقامت بدن را بالا می برد و موجب آزادسازی انرژی از چربی ها خواهد شد. وظیفه این مکمل غذایی، تبدیل چربی ها و کالری مصرفی به انرژی است که موجب صرفه جویی در مصرف گلیکوژن عضلات شده و با حفظ این ذخایر گلیکوژن در بدن ورزشکار از خستگی زودرس آن جلوگیری می نماید.

عصاره گوارانا: این عصاره از دانه های درختان آمریکای جنوبی گرفته می شود که غلظت کافئین در آن حدود 2 برابر میزان کافئین در قهوه است. این عصاره یک محرک است که موجب بهبود شرایط روانی و کاهش وزن می شود. گوارانا همچنین برای تقویت عملکرد ورزشی گزینه مناسبی است و به همین دلیل از آن در ترکیبات نوشیدنی های انرژی زا استفاده می شود.

علاوه بر ترکیبات اصلی که با توضیح در بالا اشاره شد این نوشیدنی های انرژی زا همچنین حاوی: قندها که شیرین کننده مصنوعی بوده و باعث افزایش سطح انرژی شده، متیل زانتین ها که محرک سیستم عصبی هستند، ویتامین های گروه B که در متابولیسم و افزایش سطح انرژی بدن موثرند، اینوسیتول، آنتی اکسیدان ها و کراتین که انرژی مورد نیاز عضلات را تامین می کنند.

خیلی از بدنسازان این نوشیدنی های انرژی زا را جایگزین نوشیدنی های ورزشی می کنند. نوشیدنی های ورزشی مواد مغذی از دست رفته بدن ورزشکار حین تمرین را جبران می نمایند و نیز سطح قند و مواد مغذی را متعادل سازی می کنند. نوشیدنی های انرژی زا نیز اگر به اندازه مصرف شوند مضر نبوده اما با مصرف بیش از حد آن ها علاوه بر وابستگی موجب بروز مشکلات خواهند شد.

خیلی از افراد بنا به عادت روزانه و به قول خودشان افزایش نیرو جسمانی، زمان ورزش در باشگاه یا حین دویدن بر روی تردمیل به جای نوشیدن آب از نوشیدنی های انرژی زا استفاده می کنند. گرچه این نوشیدنی های انرژی زا در افزایش سطح انرژی ورزشکار بی تاثیر نیستد، اما بهترین نوشیدنی آب است زیرا با تعریق، آب از بدن خارج می شود و ورزشکار با نوشیدن آن مقدار آبی را که با تعریق از دست می دهد جبران خواهد کرد.

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که روزانه تمرین بدنسازی می کنید و می خواهید با ورزش های بدنسازی به تناسب اندام دلخواه برسید و از این نوشیدنی های انرژی زا مصر ف می کنید، بهتر است بدانید که نوشیدن بیش از حد این نوشابه ها ضرر خواهد داشت. فراموش نکنید حین ورزش آب مصرف کنید، زیرا کافئین موجود در این نوشیدنی های انرژی زا آب بدن را کم می کنند.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()